Çevre İçin Harekete Geçildi
Cemil Dirim

Cemil Dirim

Çevre İçin Harekete Geçildi

10 Ekim 2022 - 12:20

Foça’nın Ilıpınar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Energrom Enerji A.Ş.’ye ait Biyogaz Tesisi’ninyarattığı çevre kirliliği ile ilgili bugüne kadar çok sayıda haber yaptık ve yazı yazdık. Elektrik üretiminde kullandığı atıkları vidanjörler aracılığı ile tarım alanlarına ve sulama kanallarına döken şirketin son marifeti yeraltından döşediği yaklaşık 500 metre boru ile atıkları yakından geçen dereye akıtmak oldu. Konu ile ilgili yaptığımız haber üzerine İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri durumu yerinde tespit ederek şirkete 135 bin TL ceza yazdı.
Uzun süredir çevrede arazisi bulunan çiftçilerin, muhtarların ve köylülerin şikayet ettiği şirketin cezalandırılmasını olumlu buluyorum. Ancak yaklaşık 3 yıldır faaliyet gösteren günde yaklaşık 600 ton atık ürettiğini öğrendiğimiz tesisin bugüne kadar tarım alanlarına, derelere döktüğü atıklar ne olacak? Söz konusu tesis dereye atık döktüğü için cezalandırıldı. Ancak vidanjörler aracılığı ile tesisin atıkları tarlalara dökülmeye devam ediliyor.
Köylülere gübre olduğu söylenen ancak bunu ispatlayan resmi kurumdan alınmış bir belge ibraz edemeyen şirketin Genel Müdürü Fatih Saltabaş, çıktığı TV Programlarında tesisin sıfır atıkla çalıştığı masalını(!) anlatmaya devam ediyor. Sayın Saltabaş, bunları TV kanallarında anlatacağına daha önce kendisine ilettiğimiz atıklarla ilgili soruları yanıtlasın. Şehircilik ve İl Müdürlüğü’nün kestiği cezadan sonra söyleyeceklerini merak ediyorum. Gelsin çevrede yaşayan köylülerin ve muhtarların kötü koku ve sinekle ilgili şikayetlerini cevaplasın. Yoksa çanak soruların sorulduğu programlarda “çevreci tesis”, “ sıfır atıkla üretim yapıyoruz” cümlelerini kurmak çok kolay.
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Yetkililerini de kutluyorum. Kestikleri ceza ile  aylardır şikayetlerini ulaşabildikleri her makama anlatan köylüler ve çevredeki köy muhtarlarına, vatandaşların sahipsiz olmadığını göstermişlerdir. Ancak yeraltından boru döşeyerek atıkları dereye döken, dere aracılığı ile Ramsar Alanı olan Kuş Cenneti ve Gediz Deltasını kirletmekten sakınmayan bu tesisin sürekli denetlenmesi lazım. Özellikle tarım alanlarına vidanjörler ile atık dökülmesinin önlenmesi gerekiyor. Biz de sorun çözülene kadar konunun takipçisi olacağız.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum